munka stressz

Miért nem vesszük komolyan, hogy a stressz megbetegít?

Sokan úgy vagyunk vele, hogy a stressz „az élet velejárója”. Van munka, határidők, számlák, családi ügyek, és mindezt valahogy túl kell élni. Csakhogy amit sokszor félvállról veszünk, az hosszú távon nagyon is komoly gondokat okozhat. A stressz nem csak fejfájást okoz, hanem szép lassan megbetegíthet. Egyes nyugtatók, mint a Frontin hatása is csak pillanatnyi enyhülést hoz talán, de nem oldja meg a problémát.

Igen, a genetika beleszólhat abba, ki mire hajlamos, de az, hogy mennyire tudjuk megőrizni az egyensúlyt, nagyon sokszor rajtunk múlik. Az egészségtelen étkezés, a mozgásszegény életmód és a folyamatos stressz együttese egy idő után szinte garantálja, hogy a test jelezni fog.

A vicc az egészben, hogy sokszor nem is vesszük észre, mennyire feszültek vagyunk. Csak azt tapasztaljuk, hogy nem alszunk jól, fáradékonyak vagyunk, emésztési gondjaink vannak, fáj a fejünk vagy a nyakunk,  és nem gondolunk arra, hogy ezek mind lehetnek a stressz jelei.

A jó hír viszont az, hogy a stresszkezelés tanulható. Nem kell spirituális gurunak lenni ahhoz, hogy egy kicsit jobban bánjunk saját magunkkal. Elég lehet pár apróság:

– Egy séta a friss levegőn, amikor már úgy érezzük, hogy túl sok a zaj.
– Egy zene, amitől lelassulunk.
– Egy kis mozgás, persze nem versenysport, csak amire épp szüksége van a testnek.
– Vagy egyszerűen az, hogy megengedjük magunknak, hogy ne legyünk mindig tökéletesek.

Nem a stressz a baj, az mindig lesz. A kérdés az, hogy mit kezdünk vele. Ha csak nyeljük és toljuk magunk előtt, egy idő után robban. De ha megtanuljuk kezelni, csökkenteni, átalakítani, akkor erőforrássá is válhat. A stresszről, stresszoldásról, egészséges életmódról rengeteget olvashatsz a medicalnews.hu oldalon.

És itt nem kell nagy dolgokra gondolni. Elég lehet egy nyugodt reggeli, amikor nem rohanva tömjük magunkba a kiflit. Egy délután, amikor nemet mondunk egy felesleges programra, és inkább olvasunk egy könyvet. Vagy egy este, amikor nem a képernyőt bámuljuk, hanem tényleg kikapcsolunk testileg is, fejben is.

A stresszoldás nem időpazarlás. Hanem befektetés. Magunkba. Az egészségünkbe. Mert ha nem foglalkozunk a feszültséggel, előbb-utóbb az fog foglalkozni velünk.

Te mivel szoktad levezetni a nap végére összegyűlt feszültséget?